تبلیغات
اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز

اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز
كتاب راز ماندگاری ؛ كتاب راز جاودانگی  
دیگر امکانات

اولین ارائه دهنده آقای حسین پایین محلی ، كارشناس ستادی كتابخانه های عمومی استان گلستان ، كتاب" توسعه و مبانی تمدن غرب " نوشته شهید آوینی از انتشارات واحه را معرفی كردند . ایشان در معرفی کتاب " مبانی تمدن غرب " به تشریح تفکر مدرن در کلام آوینی  پرداخته و توضیح دادند :

تعبیری که در تفکر مدرن تعریف می شود همان تفكری است كه در قانون جنگل تعریف می شود یعنی بزرگتر كوچكتر را می خورد به این معنا كه ضعیفتر حذف می شود . شهید آوینی تاكید می كند كه نه وا‍ژه و نه مفهوم توسعه در قرآن نیامده است بلكه واژه رشد در حدود 19 بار در قرآن كریم آمده است . مقام معظم رهبری نیز از واژه پیشرفت اسلامی استفاده كرده اند .

 زمانی كه مبانی یك فرد با مبانی تفكرغرب در تضاد باشد افق او هم در تضاد است طبیعتا در روشها هم با مشكل برخورد خواهد كرد . شهید آوینی از مصادیق متعددی استفاده می كند به طوری که  نسبت بین توسعه و سیستم آموزشی ، سیتم بهداشتی و علوم انسانی وضعیت كنونی بشر را در مقالات متعددی كه آمار آن به 20 مقاله می رسد با مصادیق و ذکر آمار بیان می كند .

یكی از قوی ترین كتاب هایی كه در مورد نقد تفكر غربی وجود دارد كتاب " اتوپی بحث تجدد " از دكتر باقری است این كتاب یك وجه برتری بر كتاب داوری دارد . كتاب داوری  ، یك كتاب بسیار ذهنی ، انتزاعی و فلسفی است حجم آن بسیار كم و نیازمند تامل بسیار است به این خاطر که نویسنده  بسیار كلی گویی كرده است . اما شهید آوینی با ذكر مصادیق وارد بحث می شود . ایشان تاكید می كند كه تفکر توسعه طلبانه  نه تنها به حفظ محیط زیست كمك نكرده بلكه به محیط زیست نیز آسیب رسانده چراكه تفكر انسان مدرن یك تفكر تصرف گراست . انسان مدرن می گوید من می اندیشم پس هستم ، حالا كه هستم پس در عالم تصرف می کنم در نتیجه این تفکر توسعه طلبانه نظام طبیعت را بر هم زده است . در حالی که بشر از ده هزار سال پیش ساکن زمین است اما حالا جا به جایی فصل ها و آلودگی محیط زیست که شاهد آن هستیم حاصل تفکر انسان مدرن است .

آوینی توسعه علوم انسانی را هم توسعه تفکر غربی می داند . چرا که سیستم آموزشی به نحوی ترویج کننده تفکر غربی است  به عبارتی در این سیسمت متخصصینی تربیت می شوند که مهندس اند و در اصطلاع در سیستم های اداری و نظام های سیاسی تبدیل به طبقه ای به نام دکنوکرات ها می شوند . 

طبیعتا این تکنو کرات ها بیشتر به دنبال تحقق برنامه ها هستند و ممکن است از آن افق غائی و افق اصلی و ایدئولوژی های خود فاصله بگیرند .

در حوزه مصرف نیز شهید آوینی دیدگاه مشابهی دارد و معتقد است  که تفکر توسعه محور با تفکرقناعت محور اندیشه اسلامی  در تضاد است . از یک سو تفکر توسعه محور با تکیه بر تکنولوژی  رسانه ها ایجاد نیاز می کند و از سوی دیگر  در جامعه سیستم های تولیدی کالا تولید می کنند . در این بین یک رابطه مستقیم  بین مصرف و تولید به وجود می آید که مصداق همان" من مصرف می کنم پس هستم " است . این همان مبحثی است که پیر بوردیو جامعه شناس پست مدرن فرانسوی مطرح می کند . چرخه تا جایی ادامه دارد  که مخاطب به مصرف کالا معتاد می شود  یک سبک از زندگی برای او رقم می خورد که در اصطلاح آنرا سبک زندگی آمریکایی می گویند شعار این سبک زندگی نیز این است "  من مصرف می کنم پس هستم ." 

آقای پایین محلی در پایان نیز به همه مخاطبان خود توصیه کرد تا کتاب را بخوانند . او برای تشویق حاضران به مطالعه کتاب افزود :حتما این کتاب را بخوانید . نثر کتاب بسیار روان است . انشا ءاله بتوانیم با خواندن این کتاب از تفکر مدرن عبور کرده  و آفاق و غایتی را که انقلاب اسلامی در سر داشته داشت در حوزه شخصی ،  سبک زندگی و  در حوزه حمکت عملی مانند تهذیب نفس و در عرصه اجتماعی در حوزه کاری محقق کنیم .

http://www.parandehgharib.ir/wp-content/uploads/2014/07/b.5.gif

http://www.parandehgharib.ir/wp-content/uploads/2014/07/b.5.gif

http://ups.night-skin.com/up-94-05/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8.jpg


یکشنبه 1 شهریور 1394 .::. 08:57 ق.ظ .::. كتابداران كتابخانه

.:.  Graphic By : SamenTheme  //  Code By : SibTheme  .:.

درباره وبلاگ

طراح قالب
ثامن تـــم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :