تبلیغات
اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز

اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز
كتاب راز ماندگاری ؛ كتاب راز جاودانگی  
دیگر امکانات

خانم زهرا منوچهری کتابدار کتابخانه امیرکبیر شهرستان کردکوی که کتاب " انسان و سنبولهایش " را این گونه معرفی کرد :

کتابی که انتخاب کردم ، کتابی است با عنوان " انسان و سنبولهایش " نوشته کارل گوستاو یونگ و ترجمه  دکتر محمود سلطانی است از انتشارات جامی .

دکتر یانگ از روانشناسان سوئیسی و بنیانگذار روانشناسی تحلیلی است . ایشان از بزرگترین نظریه پردازان قرن بیستم است  در حال حاضر به خصوص در دانشگاه های ادبیات تحقیقات زیادی بر اساس نظریات یانگ انجام می شود . دکتر یانگ خود در طی تحقیقاتی به شرق و کشور هند سفر کردند در نتیجه به عرفان شرقی آشنایی داشتند .

کتاب حاضر از یک پیشگفتار و پنج بخش تشکیل شده است . بخش اول با نام " کند و کاو در نا خودآگاه " نگارش شخص دکتر یانگ است . سایر بخش ها توسط دوستان و پیروان دکتر اما تحت نظارت خود ایشان  نگارش شده است .

دلیل انتخاب این کتاب این بود که یکی از کتب مبنا در خودشناسی است . این کتاب دید انسان را نسبت به خود او  کاملا باز می کند . تا جاییکه دریچه ای را برای انسان باز می کند تا به خودشناسی بهتر و حتی به تعالی برسد . از سوی دیگر زبان كتاب ساده است اگر چه در قسمت هایی از کتاب ممکن است فهم مطالب تا حدودی سنگین باشد اما با وجود این مثال های خوبی در کتاب آورده شده که شامل ادبیات جهان ، نقاشی های معروف از سراسر دنیا ، مجسمه سازی و حتی مراجعانی که به آنها مراجعه کرده اند می باشد .

یانگ در بخش اول کتاب می گوید که روان انسان از دو بخش تشکیل شده است : خود آگاه و نا خود آگاه . خودآگاه به این معناست که من میدانم چه کسی هستم و نامم چیست و در کجا زندگی می کنم و در کجا کار می کنم در واقع آنچه من در مورد خود می دانم خودآگاه است . اما نا خودآگاه خود در دو بخش تقسیم می شود : ناخودآگاه شخصی و ناخودآگاه جمعی و یا قومی و قبیله ای . نا خودآگاه شخصی همان خاطرات دوران کودکی است که ما آنها را فراموش کرده ایم و ناخودآگاه جمعی به تعبیر یانگ همانطور که ما ظاهر و رنگ چشم خصوصیات اخلاقی و یا بیماری ها  را از اجداد خود به ارث می بریم گروهی از خاطرات و افکار را به صورت بسته های روانی از اجداد خود  به ارث می برسم و این خاطرات به صورت نماد هایی در خواب های ما تجلی پیدا کرده و تکرار می شوند . نکته جالب در صحبت یانگ که ممکن است افراد دیگر به آن معتقد نباشند آنجاست که می گوید شما توسط خواب های خود هدایت می شوید . یانگ در ادامه نیز سفارش می کند که شما نباید تحت سیطره خواب های خود قرار بگیرید اما به خواب های خود توجه کنید  و اگر خواب های خود را به درستی تحلیل کنید متوجه امکانات گسترده ای می شوید که در وجود شما برای پیشرفت و تعالی شما قرار دارد . یانگ کهن الگو هایی را کشف کرده و می گوید در نا خوداگاه انسان نمادهایی وجود دارد به عنوان نمونه های نخستین که در خواب فرد تکرار می شوند مانند : سایه ، خود ، آنیموز و یا نقاب .

بخش سوم این کتاب که توسط یکی از دوستان و محرم اسرار یونگ نوشته شده مربوط به فرآیند فردیت است  به این معنا که چگونه یک فرد توسط خواب های خود می تواند خود را بهتر بشناسد و به آنچه می خواهد دست پیدا کند .

از یک زمانی شما شروع به خودشناسی می کنید و از همان زمان است که شما سفری را به درون خود آغاز می کنید . در این سفر شما به عنوان من قهرمان به ناخودآگاه خود می روید . در این مسیر خودشناسی اولین چیزی که با آن آشنا می شویم سایه های ما هستند . سایه ها همان ویژگی هایی هستند که ما دوست نداریم دیگران از آنها مطلع شوند مانند پرخاشگری ها ، عصبانیت ها ، حسادت ها و ... در این مرحله توصیه می شود که شما باید با سایه های خود کنار بیایید چراکه جزو خصوصیت های شما هستند .

 بعد از آن شما با نقاب آشنا می شوید . نقاب آن چهره ای است که شما در اجتماع به صورت می زنید . آن تصوری که می خواهید دیگران از شما داشته باشند . آنچه در خواب های ما به شکل یک بچه و یا شبح ما را راهنمایی می کند خود برتر ما و یا فرامن است . در آنجا یانگ نکته جالبی را مطرح می کند که اگر شما پیامبر و یا شخص بزرگی را در خواب دیدید او خود برتر شماست که قصد راهنمایی شمار را دارد.

 دو کهن الگوی معروف دیگر یانگ آنیما و آنیموس است . یانگ معتقد است که در درون هر مردی یک زن و در درون هر زنی یک مرد وجود دارد این بدان معناست که هر زنی تعدادی خصوصیت های مردانه و هر مردی تعدادی خصوصیت های زنانه دارد که باید با آنها آشنایی و سازگاری  پیدا کند  این همان چیزی است که در داستان ها به وحدت ازداد و یا ازدواج مقدس نمایش داده می شود . بخش مردانه روان زن آنیموس و بخش زنانه روان مرد آنیما است .

زمانی که شما از تمامی جنبه های روان خود آگاه شدید از زندگی قبلی خود می میرید و در یک زندگی جدید قدم می گذارید که در داستان ها به صورت مرگ قهرمان نمود پیدا می کند و بعد از مرگ او گلی از خاکش بیرون می آید و یا به صورت یک پرنده به پرواز در می آید .

من این کتاب را پیشنهاد می کنم چرا که دید خود من را نسبت به زندگی و امکاناتم  بسیار باز کرده و در پایان حدیثی از امام علی (ع) نقل می کنم که فرمودند : هر کس خود را بشناسد خدای خود را می شناسد .


http://avazak.ir/Java/line/Avazak.ir-Line27.gif

http://avazak.ir/Java/line/Avazak.ir-Line27.gif


یکشنبه 1 شهریور 1394 .::. 12:19 ب.ظ .::. كتابداران كتابخانه

.:.  Graphic By : SamenTheme  //  Code By : SibTheme  .:.

درباره وبلاگ

طراح قالب
ثامن تـــم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :