تبلیغات
اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز

اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز
كتاب راز ماندگاری ؛ كتاب راز جاودانگی  
دیگر امکانات

سركار خانم ام البنین گیلان دكتری علوم اجتماعی  ، كتاب حیات طیبه نوشته دكتر فیروزجاه از انتشارات سلسله را در نشست كتابخوان بندرگز این گونه معرفی كردند : 

كتاب حیات طیبه كتابی است به قلم اینجانب اما از آنجایی كه كمی به اعتماد به نفس بیشتری نیاز داشتم از آقای دكتر فیروزجاه خواهش كردم تا همان طور كه در مقطع كارشناسی ارشد كمك حال این جانب بودند نیز كتاب را به نام خود به چاپ برسانند .

این كتاب به سه هدف نگارش شده است :

هدف اول به دغدغه مقام معظم رهبری در مورد سبك زندگی اسلامی برمی گردد ایشان در سخنرانی 1381 در خراسان شمالی دغدغه خود در مورد سبك زندگی اسلامی را مطرح كردند . برای اینجانب بسیار ناراحت كننده بود كه رهبر با این لحن از مردم می خواستند كه در سبك زندگی خود تجدید نظركنند . زمانی كه من این سخنرانی را خواندم و گوش كردم بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و همین موضوع مرا تشویق كرد كه در مورد آنچه رهبری از مردم خواسته تحقیق كنم . در این بین 4 تا 5 مقاله در مورد سبك زندگی اسلامی  نوشتم كه در كنفرانس های  منطقه ای و استانی و ملی مورد پذرش قرار گرفت اما باز هم این موضوع مرا اقناع نمی كرد . به همین خاطر پایان نامه دوره كارشناسی ارشد را با موضوع سبك زندگی اسلامی از دیدگاه قرآن و سیره نبوی تنظیم كردم كه باز هم دلم از كار راضی نشد و سرانجام از نتیجه پایان نامه به كتاب حیاط طیبه رسیدم و آن را با عنوان حیات طیبه به مثابه سبك زندگی اسلامی بیان كردم .

در پیشگفتار كتاب سخنرانی كامل حضرت آقا در مورد سبك زندگی اسلامی نگارش شده كه محتوای كتاب نیز در واقع همان بیانات حضرت آقا است كه از اندیشمندان و مسئولین مملكتی خواستم تا آنها را بررسی كنند . تا به این نتیجه برسیم كه سبك زندگی اسلامی در یك جامعه اسلامی باید چگونه باشد ؟ چند مورد از بیانات رهبری در مورد سبك  زندگی اسلامی به قرار زیر است :

چرا فرهنگ كار جمعی در جامعه ما ضعیف است ؟ چرا در برخی از مكان های كشور ما طلاق زیاد است ؟ چرا در برخی از بخش های كشور ما روی آوردن جوانان به مواد مخدر زیاد است ؟ چرا در روابط همسایگی مان رعایت های لازم را نمی كنیم ؟ چرا صله رحم بین ماضعیف است ؟ چرا در فرهنگ رانندگی در خیابان ، مردم منظبتی به طور كامل نیستیم ؟ آپارتمان نشینی چقدر برای ما ضروری است ؟ الگوی تفریح سالم چیست ؟ نوع معماری در جامعه ما چگونه است ؟ طراحی لباسمان چه طور ؟ مساله آرایش در بین مردان و زنان چه طور ؟ آیا ما در بازار در محیط كار و در معاشرت های خود به طور كامل به یكدیگر راست می گوییم ؟ دروغ چقدر رواج دارد ؟ چرا پشت سر یكدیگر حرف می زنیم ؟ حقوق افراد را چقدر رعایت می كنیم ؟ وجدان كاری چقدر وجود دارد ؟ انضباط اجتماعی در جامعه چقدر وجود دارد ؟چقدراز نظرها و ایده های خوب در حد حرف و رویا باقی می مانند ؟ چرا به ما می گویند كه ساعت مفید كار در دستگاه های اداری ما كم است ؟ چرا در بین بسیاری از مردم ما مصرف گرایی وجود دارد ؟ چه كنیم كه حق شوهر ، زن ، همسر و فرزندان رعایت شود ؟ حد زاد و ولد در جامعه ما چگونه است ؟ چرا در برخی از شهر های بزرگ خانه های مجردی وجود دارد ؟ تجمل گرایی چیست ؟

همه اینها سوالاتی بود كه حضرت آقا در سخنرانی خود مطرح كردند و من به دنبال این بودم كه بفهمم در جامعه اسلامی چگونه می توان به این سوالات پاسخ داد و چرا ما بر اساس آنچه حضرت آقا می فرمایند عمل نمی كنیم ؟

اما دلیل دوم برای نگارش ، به كتابی بر می گردد به نام تمایز نوشته نویسنده فرانسوی پیر بوردیو . در این كتاب نویسنده سبك زندگی غربی را معرفی كرده است .  بعد از خواندن این كتاب بسیار ناراحت شدم كه چگونه فردی سبك زندگی غربی را معرفی می كند اما ما با قرآن و سیره نبوی هیچ نكرده ایم . و متاسفانه همان مسیر غربی ها را ادامه می دهیم . در نتیجه این كتاب نیز الهام بخش من شد تا این كتاب را به رشته تحریر در آورم .

اما دلیل سوم نگارش این كتاب آیه 63 سوره یونس بود كه می فرماید : " و به اندازه وزن ذره ای در زمین و آسمان است بر پروردگارت پوشیده نیست ، نه كوچك تر از آن ذره و نه بزرگ تر از آن ، مگر آنكه در كتاب روشن ثبت شده است ."

منظور از كتابی روشن در این آیه همان قرآن است كه متاسفانه در كشور خودمان آنجور كه باید (البته به طور كامل نمی توان ادعا كرد ) از قرآن الگو نمی گیریم آنچه كه در قرآن به عنوان الگو و سبك زندگی است همان است كه ما می توانیم از آن استفاده كنیم و در پایان به آنچه كه دیگران آرمانشهرو مدینه فاضله معرفی كرده اند برسیم .البته حیات طیبه مدینه فاضله نیست بلكه حیاتی كه ما در مقابل زندگی كه میسازیم و شكل می دهیم به آن خواهیم رسید و این طور نیست كه تنها در رویاهای ما قرار داشته باشد .

بنده در این كتاب تاریخچه سبك زندگی را معرفی كردم و نظرات نظربه پردازان غربی را مطرح كردم و در كنارشان از سیره نبوی و قرآن كریم تمامی نكاتی را كه در بعد اجتماعی ملزم به رعایت آنهاهستیم تا به حیات طیبه برسیم را با ذكر مثال و تفسیر های مختلف از جمله تفسیر علامه طباطبائی در این كتاب آوردم .

 


چهارشنبه 4 شهریور 1394 .::. 09:38 ق.ظ .::. كتابداران كتابخانه

.:.  Graphic By : SamenTheme  //  Code By : SibTheme  .:.

درباره وبلاگ

طراح قالب
ثامن تـــم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :