تبلیغات
اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز

اداره كتابخانه های عمومی شهرستان بندرگز
كتاب راز ماندگاری ؛ كتاب راز جاودانگی  
دیگر امکانات

سركار خانم منیره جندقی به عنوان فعال رسانه ای كتاب "آدم از بهشت تا بهشت " نوشته محمدرضا خوشدل و انتشارات حریر را در نشست كتابخوان شهرستان بندرگزاینگونه معرفی كرد :

كتاب " آدم از بهشت تا بهشت " بسیار زیبا است . سوال هایی كه در ذهن همه ما از دوران كودكی وجود داشت اینكه خدا كیست ؟ آیا خدا وجود دارد ؟ آیا بهشت و جهنم درست است ؟ اینها سوالاتی است كه هرگاه از دوران كودكی قصد كردیم تا بپرسیم با ما گفتند : هیس ! پرسیدن این سوالات بد است . این حرف ها كفر است . حالا هم كه بزرگ شده ایم هنوز در ذهن خود داریم كه آیا واقعا بهشت وجود دارد ؟ چه كسی از آن دنیا خبرآورده ؟ خود من هم به شخصه همیشه با این سوالات دست به گریبان بودم تا زمانی كه به طور اتفاقی این كتاب را هدیه گرفتم . البته زمانی طول كشید تا آن را برای مطالعه انتخاب كنم . مدتی در كتابخانه من ماند ولی از زمانی كه آن را شروع كردم دیگر نتوانستم رهایش كنم .

محمدرضا خوشدل در صفحات ابتدایی كتاب می گوید : این یك امر طبیعی است كه پاسخ ندادن به پرسش یك جوان و نوجوان و یا منحرف كردن فكر او در مسیری دیگر و یا با خشم برخورد كردن با او در واقع پاك كردن صورت مساله است . در چند سطر بعد نویسنده ادامه می دهد : حقیر سال هاست كه معلمم و در نگاه جست و جو گر جوان ها به خوبی درك می كنم و می بینم كه وقتی كسی را می یابند كه مورد اعتمادشان هست و تا حدودی پاسخ گوی سوالات و شبهاتشان می باشد چگونه رگبار پرسش از اذهان آنها باریدن می گیرد .

 محمدرضا خوشدل با بیانی روان ساده و شیوا با معلوماتی كه از سطر سطر كتاب مشخص است به طرح سوالات و پاسخ به سوالاتی كه شاید در كودكی و یا زمان حال ذهن مارا به خود مشغول كرده می پردازد . بهشت ، دوزخ ، اخلاق اسلامی و دنیای پس از مرگ مواردی است كه نویسنده سعی كرده در  قالب فصل های به نام : جست و جو لازمه دین من است ،خلقت آدم و حوا زمین و آسمان ، ریشه های اعتقادی در مورد شیطان ، تقسیمات و مشتركات پریان اجنه و انسان ، حجاب ها مانع  اشراف بر عالم بالا می شوند ، دنیا فانی گذرا و محل امتحان است ، مرگ حقیقتی شوم یا نسیمی از گلشن كرم ، خواب و شباهت آن به مرگ ، عذاب قبر ، اعتقاد به بهشت ، دوزخ برزخی و در ادیان مختلف ، توصیه های ارواح برای تصاحب عالم بقا بیان می كند .

پاسخ چرایی به عوالم ، بهشت ، جهنم ، پریان ، اجنه ، انسانها از نگاهی دیگر و با بیانی شیوا با استفاده از ابزار علمی در این كتاب صورت می گیرد . 

نویسنده ابتدا با اشاره به افسانه های بابلیان و سومریان زرتشتیان و یونانیان ، خلقت آدم و حوا را توضیح می دهد . سپس در مورد آفرینش ابلیس ، جن و پری مطالبی ذكر می كند .  ودر بخشی از كتاب با استناد به علوم طبیعی و فیزیك وجود شیطان را بیان و اثبات می كند . ما همیشه این سوال را با خود داریم كه شیطان چیست ؟ آیا بیرون از ماست یا درون ماست ؟ و چگونه به ما دست پیدا می كند ؟ 

بخش عمده ای از كتاب به مرگ و خواب و رویا وروش های آن و كفر و نفاق اختصاص دارد . نویسنده با شیوه ای نو و جدید یا به قول خودش از نگاهی دیگر به توضبح و تفسیر این موضوعات می پردازد . او كه در بخشی از كتاب با اشاره به شغل خود به سوالات بی جواب مانده جوان ها در مورد چیستی و چرایی خدا و بهشت و جهنم می گوید : سوال پرسیدن حق من است حق همه آنهایی است كه می خواهند بدانند خدا كیست و بهشت و جهنم و مرگ چیست و چگونه است  ؟

آخرین بخش كتاب نیز در مورد توصیه های ارواح در مورد تصرف عالم بقاست . بدین معنا كه ارواح به این اعتقاد دارند كه خداوند روح آدمی را ذاتا  نه شرور آفریده و نه پاك بلكه این انسان است كه با شرارت روح خود را ناپاك و و پلید می  كند و یا با اعمال نیك روحشان را تعالی می بخشد . 

به نظر من كتابی است كه هر شخصی با روح پرسشگر خود اگر به كتاب دست پیدا كند تا زمانی كه آن را به اتمام نرسانده این كتاب رها نمی كند .

نكته ای كه در مورد این كتاب به ذهن من رسیده این است كه این كتاب باید با تامل و سطر به سطر خوانده شود .  كتابی نیست كه در عرض یك هفته خوانده شود و سپس آن را كنار بگذریم . به واقع  اگر این كتاب به آرامی خوانده شود اتفاق عجیبی در درون ما می افتد و نگاه روشن بین دیگری در ما ظهور می كند  و به باور زیبایی از دین می رسیم . تو گویی كه دین را جور دیگری می شناسیم .

كتابی است كه در عین رعایت اصول نگارشی و ادبی نثری بسیار ساده و روان و قابل درك دارد . به طوری كه اگر به جوانان نیز پیشنهاد كنیم قدرت درك آن  را دارند . كتاب های این چنینی معمولا سبك نوشتاری ثقیلی دارند اما در این مورد مخاطب جوان از خواندن این كتاب لذت خواهد .

كتاب از نظر محتوایی ، فصل های متفاوتی دارد اما در نهایت قصد دارد تا انسان را به باور بعد از مرگ برساند .

وجه تمایز این كتاب با آثار مشابه این است كه در هنگام خواندن كتاب احساس می كنی كه هر لحظه شخصی در یك محاوره دوستانه در حال سخن گفتن با شماست و نویسنده خود سوالات را مطرح می كند و در نهایت با منطق به آنها پاسخ می دهد  به طوری كه شما در هنگام خواندن كتاب اصلا احساس تنهایی نخواهید كرد

 

 


چهارشنبه 4 شهریور 1394 .::. 10:02 ق.ظ .::. كتابداران كتابخانه

.:.  Graphic By : SamenTheme  //  Code By : SibTheme  .:.

درباره وبلاگ

طراح قالب
ثامن تـــم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :